Voters Guide Candidate Survey Response

May 2, 2012
Topic: Elections , Update

For more than 20 years, Liberty Institute has produced Voters Guides for every statewide election to serve the important role of informing Texans on the positions of candidates running for public office. Understanding that each vote will help determine the liberties that we enjoy tomorrow, it is critically important that people are empowered to vote informed.

A major part of the voters guide is our candidate survey that asks candidates their positions on a broad range of important issues, including religious freedom, marriage, the proper role of government, education, protection of the unborn, and many more.

This year we are pleased to announce that over 200 candidates in the Republican Primary fully completed our candidate survey, and we wanted to thank the candidates and share their names prior to our voter guide going live. Our 2012 Voters Guide for the Republican Primary will be available at FreeVotersGuide.com.  Sign up now at FreeVotersGuide.com to be notified when the guide is available prior to the start of early voting on May 14.

*Liberty Institute produces its non-partisan, comprehensive guide to help Texans cast a more informed vote. It is not an attempt to endorse or oppose any candidate.

Completed Candidate Issue Survey:

Candidate Race
Ted Cruz U.S. Senator
David Dewhurst U.S. Senator
Tom Leppert U.S. Senator
Craig James U.S. Senator
Lela Pittenger U.S. Senator
Ben Gambini U.S. Senator
Warren Chisum Railroad Commissioner
Roland Sledge Railroad Commissioner
Christi Craddick Railroad Commissioner
Becky Berger Railroad Commissioner
Al Lee Railroad Commissioner, unexpired term
Barry Smitherman (I) Railroad Commissioner, unexpired term
Greg Parker Railroad Commissioner, unexpired term
Elizabeth Murray-Kolb Railroad Commissioner, unexpired term
Sam Johnson (I) U.S. Rep., Dist. 3
Harry Pierce U.S. Rep., Dist. 3
Josh Caesar U.S. Rep., Dist. 3
Lou Gigliotti U.S. Rep., Dist. 4
Steve Clark U.S. Rep., Dist. 4
Joe Chow U.S. Rep., Dist. 6
Itamar Gelbman U.S. Rep., Dist. 6
Frank Kuchar U.S. Rep., Dist. 6
Bill Tofte U.S. Rep., Dist. 7
Kevin Brady (I) U.S. Rep., Dist. 8
Larry Youngblood U.S. Rep., Dist. 8
Steve Mueller U.S. Rep., Dist. 9
Eddie Kaye Traylor U.S. Rep., Dist. 10
Wade Brown U.S. Rep., Dist. 11
Chris Younts U.S. Rep., Dist. 11
Pam Barlow U.S. Rep., Dist. 13
Randy Weber U.S. Rep., Dist. 14
Robert Gonzalez U.S. Rep., Dist. 14
Felicia Harris U.S. Rep., Dist. 14
Jay Old U.S. Rep., Dist. 14
Bill Sargent U.S. Rep., Dist. 14
Eddie Zamora U.S. Rep., Dist. 15
Rebecca Cervera U.S. Rep., Dist. 15
Corey Dean Roen U.S. Rep., Dist. 16
Bill Flores (I) U.S. Rep., Dist. 17
Sean Seibert U.S. Rep., Dist. 18
Richard Mack U.S. Rep., Dist. 21
Richard Morgan U.S. Rep., Dist. 21
Barbara Carlson U.S. Rep., Dist. 22
Kenny Marchant (I) U.S. Rep., Dist. 24
Grant Stinchfield U.S. Rep., Dist. 24
Bill Burch U.S. Rep., Dist. 25
Roger Williams U.S. Rep., Dist. 25
Dianne Costa U.S. Rep., Dist. 25
Dave Garrison U.S. Rep., Dist. 25
Justin Hewlett U.S. Rep., Dist. 25
Brian Matthews U.S. Rep., Dist. 25
Wes Riddle U.S. Rep., Dist. 25
Blake Farenthold (I) U.S. Rep., Dist. 27
Don Middlebrook U.S. Rep., Dist. 27
Eric Klingemann U.S. Rep., Dist. 31
Chuck Bradley U.S. Rep., Dist. 33
Jessica Bradshaw U.S. Rep., Dist. 34
Paul Haring U.S. Rep., Dist. 34
Susan Narvaiz U.S. Rep., Dist. 35
Arthur John Yoggerst U.S. Rep., Dist. 35
Mike Jackson U.S. Rep., Dist. 36
Steve Stockman U.S. Rep., Dist. 36
Jim Engstrand U.S. Rep., Dist. 36
Jerry Doyle U.S. Rep., Dist. 36
Kim Morrell U.S. Rep., Dist. 36
Ky Griffin U.S. Rep., Dist. 36
Daniel Keith Whitton U.S. Rep., Dist. 36
Chuck Meyer U.S. Rep., Dist. 36
Tim Wintill U.S. Rep., Dist. 36
Robert Nichols (I) State Senator, Dist. 3
Tammy Blair State Senator, Dist. 3
Charles Schwertner State Senator, Dist. 5
Ben Bius State Senator, Dist. 5
Kelly Hancock State Senator, Dist. 9
Todd Smith (I) State Senator, Dist. 9
Derek Cooper State Senator, Dist. 10
Larry Taylor State Senator, Dist. 11
Daniel McCool State Senator, Dist. 11
Dave Norman State Senator, Dist. 11
Raul Torres State Senator, Dist. 20
Donna Campbell State Senator, Dist. 25
Elizabeth Ames Jones State Senator, Dist. 25
E.M. Garza State Senator, Dist. 28
Jim Herblin State Senator, Dist. 30
Dan Flynn State Rep., Dist. 2
George Alexander State Rep., Dist. 2
Bob Bagley State Rep., Dist. 3
Troy Bonin State Rep., Dist. 3
Stuart Spitzer State Rep., Dist. 4
Bryan Hughes (I) State Rep., Dist. 5
Leo Berman State Rep., Dist. 6
Matt Schaefer State Rep., Dist. 6
David Simpson (I) State Rep., Dist. 7
Bobby Vickery State Rep., Dist. 8
Wayne Christian State Rep., Dist. 9
Chris Paddie State Rep., Dist. 9
Jim Pitts State Rep., Dist. 10
Linda Bounds State Rep., Dist. 10
T.J. Fabby State Rep., Dist. 10
Travis Clardy State Rep., Dist. 11
Tony Sevilla State Rep., Dist. 11
Kyle Kacal State Rep., Dist. 12
Josh Tetens State Rep., Dist. 12
Hal Hawkins State Rep., Dist. 14
Rob Eissler (I) State Rep., Dist. 15
Steve Toth State Rep., Dist. 15
Charles Brandon Creighton (I) State Rep., Dist. 16
Dwayne Stovall State Rep., Dist. 18
James White State Rep., Dist. 19
Daniel Miller State Rep., Dist. 21
Wayne Faircloth State Rep., Dist. 23
Rachel Delgado State Rep., Dist. 23
Greg Bonnen State Rep., Dist. 24
Heidi Thiess State Rep., Dist. 24
Ryan Sitton State Rep., Dist. 24
Jacquie Chaumette State Rep., Dist. 26
Rick Miller State Rep., Dist. 26
Debra Rosenthal-Ritter State Rep., Dist. 29
Ed Thompson State Rep., Dist. 29
Jim Pruitt State Rep., Dist. 33
Scott Turner State Rep., Dist. 33
Jason Isaac (I) State Rep., Dist. 45
Paul Workman (I) State Rep., Dist. 47
Ryan Downton State Rep., Dist. 47
Cary Wise State Rep., Dist. 53
John Alaniz State Rep., Dist. 55
Trent Ashby State Rep., Dist. 57
Sid Miller (I) State Rep., Dist. 59
J.D. Sheffield State Rep., Dist. 59
Phil King (I) State Rep., Dist. 61
Mike Brucia State Rep., Dist. 64
Mike Hennefer State Rep., Dist. 65
Ron Simmons State Rep., Dist. 65
Van Taylor (I) State Rep., Dist. 66
Jon Cole State Rep., Dist. 67
Jeff Leach State Rep., Dist. 67
Roger Burns State Rep., Dist. 67
Jeran Akers State Rep., Dist. 67
David Isbell State Rep., Dist. 68
Drew Springer State Rep., Dist. 68
Paul Braswell State Rep., Dist. 68
James Frank State Rep., Dist. 69
Scott Sanford State Rep., Dist. 70
Bracy Wilson State Rep., Dist. 70
Rob Smith State Rep., Dist. 73
Dee Margo (I) State Rep., Dist. 78
Charles Perry (I) State Rep., Dist. 83
Lee Duggan State Rep., Dist. 85
Phil Stephenson State Rep., Dist. 85
Jim Landtroop (I) State Rep., Dist. 88
Mac Smith State Rep., Dist. 88
Lady Theresa Thombs State Rep., Dist. 91
Ken Sapp State Rep., Dist. 91
Charles Scoma State Rep., Dist. 91
Stephanie Klick State Rep., Dist. 91
Jonathan Stickland State Rep., Dist. 92
Roger Fisher State Rep., Dist. 92
Matt Krause State Rep., Dist. 93
Patricia Carlson State Rep., Dist. 93
Trina Lanza State Rep., Dist. 94
Bill Zedler (I) State Rep., Dist. 96
Craig Goldman State Rep., Dist. 97
Giovanni Capriglione State Rep., Dist. 98
Stefani Carter (I) State Rep., Dist. 102
Pat Fallon State Rep., Dist. 106
Amber Fulton State Rep., Dist. 106
Kenneth Sheets (I) State Rep., Dist. 107
Bill Keffer State Rep., Dist. 114
David Boone State Rep., Dist. 114
Lib Grimmett State Rep., Dist. 115
Matt Rinaldi State Rep., Dist. 115
Matt Beebe State Rep., Dist. 121
Alma Perez Jackson State Rep., Dist. 125
Dan Huberty (I) State Rep., Dist. 127
Bobby Jordan State Rep., Dist. 127
John Davis (I) State Rep., Dist. 129
Mary Huls State Rep., Dist. 129
Bill Callegari (I) State Rep., Dist. 132
Randy Brown State Rep., Dist. 132
Jim Murphy (I) State Rep., Dist. 133
Ann Witt State Rep., Dist. 133
Tony Dale State Rep., Dist. 136
Paul Matthews State Rep., Dist. 136
Michael Bunch State Rep., Dist. 141
Doug Weiskopf State Rep., Dist. 143
Jack Lee State Rep., Dist. 149
Dianne Williams State Rep., Dist. 149
Debbie Riddle (I) State Rep., Dist. 150
Laurie Turner State Board of Education, Dist. 2
Veronica Anzaldua State Board of Education, Dist. 2
Ken Mercer (I) State Board of Education, Dist. 5
Donna Bahorich State Board of Education, Dist. 6
David Bradley (I) State Board of Education, Dist. 7
Barbara Cargill (I) State Board of Education, Dist. 8
Randy Stevenson State Board of Education, Dist. 9
Jeff Fleece State Board of Education, Dist. 10
Tom Maynard State Board of Education, Dist. 10
Geraldine “Tincy” Miller State Board of Education, Dist. 12
Pam Little State Board of Education, Dist. 12
Gail Spurlock State Board of Education, Dist. 12
Gail Lowe (I) State Board of Education, Dist. 14
Marty Rowley State Board of Education, Dist. 15
Don Willett (I) Supreme Court Justice, Place 2
Steve Smith Supreme Court Justice, Place 2
Joe Pool Supreme Court Justice, Place 4
Nathan Hecht (I) Supreme Court Justice, Place 6
Elsa Alcala (I) Judge, Court of Crim. Appeals, Place 8

 

Download a PDF version of this list.

Image: Danilo Rizzuti / FreeDigitalPhotos.net

Share this: